Vyhledej
MeOb s. r. o. > Služby občanům > Úřady

Město Dvůr Králové spouští čipování koček zdarma a jejich zápis do místního registru

Redakce / 7.02.2025, Dvůr Králové nad Labem
Město Dvůr Králové nad Labem zavádí novou službu – bezplatné čipování koček. Náklady na pořízení a aplikaci čipu u smluvních veterinářů uhradí město, a to za předpokladu, že vlastník zvířete má trvalé bydliště ve Dvoře Králové nad Labem. Zájemci z nejbližšího okolí si čipování musí uhradit, ale do místního registru mohou kočku také zapsat.

Čipování koček obecně je dobrovolná záležitost a stojí od 400 do 800 Kč dle ceny čipu a samotné aplikace čipu u veterináře. Samotných registrů je několik, v zemích většinou existuje několik registrovaných databází, stejně je tomu i v ČR. Některé vznikají i na místní úrovni, jako je tomu nyní ve Dvoře Králové. 

Jan Štípek, ředitel městské policie, v tiskové zprávě města uvedl, že u kočky se zaregistrovaným čipem se snadno identifikuje majitel, a předejde se tak jejímu umístění kočky do útulku. Uvádí zároveň, že se tak předejde její „záměně za toulavou nebo zdivočelou kočku, což by mohlo vést k nechtěné kastraci a podobně“.  

"Největší problém měst není v tom, že zatoulaná kočka nenajde svého majitele, nebo dojde ke kastraci kočky, u které si to majitel nepřál, ale přemnožení nekastrovaných koček. Přemnožení znamená nepořádek, výkaly, hrozbu šíření parazitů a infekčních nemocí," sdělil redakci zástupce organizace Další šance, z.s., sdružení dobrovolníků, kteří dlouhodobě řeší situaci opuštěných, toulavých a týraných koček. 

Dobrovolné čipování koček zároveň nelze srovnávat s povinným čipováním psů, které vstoupilo v platnost 1. ledna 2020 a je vázáno na očkování proti vzteklině, které je jinak neplatné. Obecně čipování nejen snadněji najde majitele ztraceného zvířete, ale zároveň se snadno přijde na to, kdo je zodpovědný za škodu, kterou mohlo zvíře případně způsobit. 

Čemu má čip skutečně pomoci?

Samotný čip může dokázat, že se nejedná o zdivočelou kočku. Stejně důležitá je však i zmíněná registrace čipu kvůli identifikace majitele. Čip může zároveň zabránit krádežím, zejména u koček s větší tržní hodnotou (vzácná plemena, hodnotný rodokmen). Bez registrovaného čipu nemůžete se zvířetem vycestovat do zahraničí - čip je také nosičem informace o proběhlém očkování zvířete.

Co se děje s volně pobíhající kočkou bez čipu?

V případě Dvora Králové je odchycená kočka předána do útulku, kde se jí dostává potřebné péče. Platí zde čtyřměsíční zákonná lhůta pro navracení zvířete původnímu majiteli, která je spojená s úhradou vzniklých nákladů. Dále do případné adopce odcházejí z útulku kočky testované, očkované, čipované, dospělé kočky i kastrované. Náklady na tyto služby hradí částečně město dle smlouvy s útulkem nebo v rámci kastračního programu města, zbytek hradí útulek pomocí svých finančních sbírek a darů. 

Jaké lidi motivuje čipování zdarma?

Odborníci se shodují, že lidé, kterým na zdraví jejich koček záleží, čipují a registrují svá zvířata již nyní. Ostatní majitelé pravděpodobně o čipování naopak stát nebudou. Jedním z důvodů může být fakt, že nebudou chtít uhradit náklady za problémy, které s jejich zatoulanou kočkou mohou souviset. Jedná se zejména o zranění nebo přenosné nemoci. 

Dále odborníci dodávají, že většinou v daném místě znají lokality zdivočelých koček, které je nutné řešit zejména kvůli kastraci. 

Podpora kastračního programu

Odhaduje se, že například ve Dvoře Králové patří až 50 % "majitelů" koček k těm, kteří své kočky pouze krmí, tedy patří mezi tzv. "množiče", protože jejich nekastrované, neustále rodící kočky, navyšují populaci polodivokých  zvířat. Každý, kdo krmí bezprizorní kočku, může být považován za jejího majitele, proto by měl kastrací předejít nechtěnému početí koťat. Obce a města by se dle nich měla proto více soustředit v případ koček na kastrační program, který by podpořil a zjednodušil kastraci zdivočelých koček a motivoval ty majitele, které kastrace odmítají z finančních důvodů. 

Jak si nechat očipovat kočku zdarma?

Občané Dvora Králové nad Labem se mohou obrátit na některého z níže uvedených smluvních veterinářů. Ti za ně vyřádí veškerou administrativu související s citováním: vyplní spolu s majiteli registrační formulář, který následně odešlou městu a to následně uhradí smluvené náklady veterináři. 

  • MVDr. Pavel Kočí
  • MVDr. Dalibor Sova
  • Daktarivet, s. r. o.
  • Veterinární ordinace – MVDr. Lukáš Pavlačík
  • Ph.D.; MVDr. Lenka Němcová

Pro přidání očipované kočky do místního registru je nutné použít tento formulář. Tuto možnost mohou využít i majitelé koček z okolí. Hlášení změn do registru povinné není, ale doporučené.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: mudk.cz


Související články
Kočičí útulek ve Dvoře Králové bojuje o podporu. Hlasujte pro něj
Útulek pro kočky ve Dvoře Králové hledá nové zázemí, z městského prostoru musí pryč
Útulek pro kočky - vyvrácení nepravdivých informací
Rekonstrukce budovy pro útulkové kočky ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 182x
 
Kontakt

MEOB s.r.o.

Provozovatel portálů: 
www.Královédvorsko.cz
www.Jaroměřsko.cz
www.ZvičinaTV.cz

Firemní komunikace: 
- návrh reklamní kampaně
- tvorba tiskových zpráv
- komunikace s dalšími médii
- pořádání tiskových konferencí
- zpracování foto a video obsahu
- nastavení a správa sociálních sítí
- linkbuilding

Sídlo:
Čechova 1203
Dvůr Králové nad Labem
544 01 
IČO: 04095413

fcb: Královédvorsko, Jaroměřsko, ZvičinaTV

Kateřina Sekyrková
tel.: 602 308 878, email: info@kralovedvorsko.cz 
Jan Holan
tel.: 732 521 835, email: jan.holan2013@gmail.com
Kalendář akcí